STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

חיים ארוכים ונפלאים מחכים לנו, כל שעלינו לעשות הוא לחיותם

אני רוצה לחיות חיים ארוכים ולהיות יעילה ומועילה עד יומי האחרון. זה הוויז׳ן שלי וזאת הסיבה שבכל פעם שאני רואה אישה מבוגרת שהיא פעילה, חיה את החיים בעוצמה, בהנאה ובבריאות טובה אני מתפעלת ורוצה ללמוד ממנה סודות לחיים טובים ומאושרים. לכן התרגשתי לפגוש את ד״ר שוש נבון. אישה שהיא התגלמות את החזון שלי.

 

באחד ממפגשי נטוורקינג הרבים בהם השתתפתי בשנה האחרונה פגשתי את שוש. התרשמתי ממנה ממבט ראשון, כי כשהיא נכנסה אל חדר ההרצאות היא מילאה את החלל בנוכחותה, עם שיערה האפור הקלוע לצמה ארוכה ומקל ההליכה שנראה שהיא בקושי נזקקת לו. ״תכירי את ד״ר שוש נבון״ הציגה אותה בפני חברתי אדווה ליזר. ״שלום, אני שוש וזה משה והוא מלווה אותי לכל מקום בדיוק כמו שמשה רבנו הצעיד את עם ישראל במדבר״. איזה יופי – אמרתי בליבי, מקל עם אישיות עוצמתית בדיוק כמו הבעלים שלו.
שוש כבר חצתה את גיל התשעים אבל מיד הבנתי שעומדת מולי אישה שהיא הרבה יותר צעירה ממה שתאריך הלידה שלה מציין. בכלל, אם שיחה עם אנשים מבוגרים ונשים מבוגרות יכולה להיות מתישה ומדכאת כי הם מדברים הרבה על מחלות, כאבים, רופאים ותרופות שמנהלים את חייהם.ן. השיחה עם שוש נבון מהנה, קלילה ומעשירה כי היא מחלקת בנדיבות מכל הידע וחכמת החיים שצברה במהלך שנות חייה.
הסקרנות שלי גברה לנוכח פצצת האנרגיה ורוח חיובית בדמות גברת העומדת מולי. תהיתי, מה סוד הקסם של האישה הזאת? ומה שגיליתי היה מפתיע ומרתק.
שוש נולדה בשכונת נווה צדק בתל-אביב. כשבגרה מעט עברה ללמוד בבן שמן שם היא פגשה את האיש שלה. מיכה נבון היה נוטר בבן שמן וסיפור האהבה שנולד שם ימשיך ויתעצם עם השנים. שוש ומיכה נבון התיישבו במושב שבו היו להם מטעי פפאיה ושם הקימו חוות סוסים. נולדו להם ארבעה ילדים והם אימצו עוד 25 ילדים ממשפחות מצוקה, ילדים שלא היה להם בית לחזור אליו וגם ילדים שיצאו מהכלא. ״כל אחד צריך אדם אחד שיאמין בו״ אומר המשפט. גם הנערים והנערות האלה היו צריכים מישהו להאמין בהם ובבית של שוש ומיכה הם מצאו שניים.
״מיכה לא היה בעלי אלא אישי, כי הוא לא קנה אותי ואני לא הייתי בבעלותו. הייתה לנו זוגיות שוויונית ושיתופית והכל עשינו ביחד בשיתוף פעולה״. מתקנת אותי שוש בנחישות. הנה, אמרתי לעצמי, סוד מספר אחד לחיי משפחה טובים.

הסיפור של אימוץ ילדים החל עם ילד אחד שהגיע לחווה עם דמי הכיס שלו בידיו כדי לרכב על סוס. שוש ומיכה הציעו לו שיעשה עבודה קטנה, ירוויח את הסיבוב על הסוס וישמור לעצמו את הפרוטות שהיו לו. הנער הגיע פעם שניה ביום שישי לאחר מכן, שוש ומיכה הציעו שיצא מהחווה לפני שתיכנס השבת, כי הוא היה נער דתי, ואז הוא סיפר שבשבוע שעבר הוא לא הגיע הספיק להגיע הביתה לפני שבת וכל השבת הוא בילה בחוץ בלי שיהיה לו מה לאכול. שוש ומיכה התפלאו איך זה שההורים לא חיפשו אחריו והחליטו להגיע אליו הביתה. כשראו את המצב הם החליטו לקחת את הילד אליהם – ההורים שלו הסכימו – וכך היה.

תקופה קצרה אחר כך הנער המאומץ הביא עוד כמה חברים שגם להם אין משפחה דואגת ושוש ומיכה החלו לקבל אותם אל ביתם וכל חייהם.
השמועה על שוש ומיכה, שהם מאמצים ילדים שאין להם לאן ללכת, התפשטה במהירות ואז הגיעו ילדים מכל מקום, ולכולם הם פתחו את הבית ואת הלב. ״בכל פעם שהגיע ילד הבאנו מזרן והוא נכנס לחדר הבנים ואם זאת בת היא נכנסה לחדר הבנות. הילדים שלנו ידעו לשתף והיה להם קל לקבל כל אחד״. כך אימצה משפחת נבון 25 נערים ונערות בתקופת זמן קצרה מאוד. כל אחד ואחת קיבלו יחס אישי, כולם הלכו ללמוד בבית ספר, לכל אחד היה מזרן לישון עליו ובגדים שהוא בחר ללבוש.

כדי לפרנס את המשפחה הגדולה, שוש עבדה בשתי עבודות ומיכה היה איש קבע, ולמרות שהוא שירת בבסיס רחוק מהבית והוא הקפיד לחזור בכל יום הביתה כדי שהילדים ירגישו שיש אבא בבית. מאז ועד היום הילדים של משפחת נבון כולם מהווים חלק ממשפחה אחת גדולה.

באחד הימים שוש עוברת תאונת דרכים קשה שהותירה אותה ללא ראייה וללא אפשרות ללכת על רגליה. בפעם הראשונה בחייה, שוש נפגשה במוגבלות עד חוסר יכולת של הרפואה הקונבנציונלית לעזור לה לחזור לראות וללכת והיא פנתה לרפואה הטבעית. “חברים קראו באוזניי ספר של רופא בריטי שעמד להתעוור ומצא דרך להחזרת הראייה, ואני התחלתי לעבוד באינטנסיביות על הגוף והעיניים לפי השיטות שלו. בתוך שמונה חודשים השתחררתי מכיסא הגלגלים וחזרתי לראות”. 
כשהרופא נכח בתוצאות של הריפוי הטבעי הוא המליץ שתקבל הסמכה במרכז צ’רצ’יל בלונדון ותתחיל לטפל באחרים כמו שטיפלה בעצמה. היא התייעצה עם המשפחה. מיכה והילדים הבטיחו שהכל ישאר אותו הדבר כמו שהיא חינכה אותם. עבור הילדים המאומצים זאת הייתה הזדמנות נפלאה להחזיר לה טובה אחרי כל מה שהיא עשתה עבורם.
שוש נוסעת ללימודים בלונדון והיא דחסה לימודים של שלוש שנים לשנה אחת ויצאה עם תואר בתזונה. במרכז צ׳רצ׳יל המליצו לה להמשיך את הלימודים בסין שהיא מקור הידע הקיים בעולם. הם אפילו ארגנו לה דרכון בריטי מזויף כי עם דרכון ישראלי לא יכולה להיכנס לסין הקומוניסטית. שוב התייעצה עם המשפחה, ובעידודה היא נוסעת לבייג’ינג לשנתיים. ״גרתי במנזר טיבטי, למדתי בבית חולים, והלכנו עם עגלה בין הכפרים לרפא אנשים. קיבלנו דלי גזר, תפוחי אדמה ופטריות ובישלנו לעניים שבאו לקבל מרפא״.
השהייה בסין הייתה קשה מאוד עבורה. במשך שנתיים היא חיה בניתוק מוחלט ממשפחתה כי אי אפשר היה להתקשר או לשלוח מכתבים ממדינה קומוניסטית לישראל, והיא פחדה שיגלו שהיא ישראלית וחששה שמא יבינו שהיא שיקרה בנוגע לזהותה. 

שוש חזרה ארצה עם תואר שלישי (ד״ר) אבל באותם הימים הרפואה הסינית והטבעית הייתה פחות נפוצה ולא הייתה מקובלת בישראל. ד״ר שוש נבון הייתה מהחלוצים בארץ שעסקו בה. היא פיתחה מוצרים טבעיים שהפיקה מהפפיה שגידלו במושב שלהם. במהלך השנים היא טיפלה במאות מטופלים הסובלים מבעיות רפואיות בגוף אבל גם בבעיות נפשיות החל מהפרעות אכילה, הפרעות קשב ועד שחרור אנשים מאישפוז בכפייה בבתי חולים.
״פונים אלי אנשים ששומעים שאני יכולה להוציא אותם מהבעיות שלהם. כשיש בעיות נפשיות אני שואלת איך הן באים לידי ביטוי, מה החולה עושה? ואיך הוא מתנהג? אני לא מאשימה את האדם, אני אומרת שהוא כמו מי שנקלע לכביש ללא מוצא, וביחד אנחנו צריכים לפתוח את הכביש כדי שהרכב יסע בלי הגבלה. כשעושים את העבודה ביחד האדם מבין איפה הוא עומד, אני מסבירה לו על הסכנות שאורבות לו אם הוא עושה כך או כך. והוא לא רוצה להגיע לסכנות ואז הוא משתף פעולה.״

את נותנת גם טיפול תרופתי?
״התרופות הן טבעיות. התרופות שאני נותנת מורכבות מעשבים וכל מיני דברים טבעיים שלא מופקים מן החי גם לא דגים. רק מהצומח. מהצמחים עושים תמצית ואת התמצית צורכים בטיפות ולא בכדורים. הטיפות נטמעות בגוף ועושות עבודה.״

את לא בעד תרופת שיש בהם כימיקלים.
״מגיעה אליי אישה שיש לה בעיה בקיבה והיא מקבלת שש תרופות שונות. אני שואלת אותה ׳תגידי יש לך בית מרקחת בבית?׳ איך אפשר להכניס כל כך הרבה רעל לתוך הגוף? איך אפשר להבריא מזה?״

אז את ממליצה להפסיק עם התרופות?
״אף פעם לא. שום דבר שרופא נותן לא מפסיקים בבת אחת כמו שאסור להתחיל בבת אחת כך אסור להפסיק בבת אחת. אבל אני מפחיתה את השימוש בהדרגה. אני תמיד אומרת אם יש בעיה והרופא נותן כדור ארבע פעמים ביום, אז לקחת כדור אחד ולא ארבע ביום. ואותו הדבר כשאני נותנת תרופות טבעיות אני מורידה את התרופות הכימיות בהדרגה לאט לאט עד שנפטרים.״

בבעיות נפש תרופות הם הדרך היחידה שבה את מטפלת?
לא. אני משלבת גם שיחות. יש לאדם דברים שמכבידים על הנשמה שלו. אני מדובבת אותו לדבר ואני יודעת להקשיב. כשהוא מדבר אני כותבת הערות על הדף וכשהוא מסיים אני מדברת על דברים שעוררו את תשומת לבי. ואני לא מסתכלת על השעון ואומרת נגמרה השעה, תבוא מחר? לא! אני אסיים את השיחה אתן לו את הזמן הדרוש. כשהוא מרגיש שהוא מתנקה שבתוכו אני מראה לו שהוא לא כל כך רע ולא בסדר כמו שאמרו לו או כמו שהוא חושב על עצמו. ולאט לאט הוא מתחיל להאמין בעצמו. בטוב שיש בו וזאת תחילת ההבראה שלו.

ד״ר שוש נבון מטפלת באנשים עד היום במגוון שיטות וניסיון עשיר שרכשה. היא מחזירה לאנשים את הכוחות ואת האמון בעצמם, עוזרת להם למצוא את נקודת התורפה ולטפל בבעיה ולא בסימפטום. וכן, היא עוזרת גם לאנשים עם הפרעות קשב ״יש תרופות טבעיות לבעיות קשב שלוקחים אותם ויוצאים מזה גם ילדים וגם מבוגרים״ היא אומרת.

לכל אחת מאיתנו יש את הכוח ליצור את החיים שאנחנו מעוניינים לחיות. ד״ר שוש נבון מוכיחה זאת בכל ההיבטים של החיים. בין אם בתחום המקצועי, בין אם בחשיבה חיובית וחיבור לגוף ולנשמה. ד״ר שוש נבון היא דוגמא ומופת לכל אישה – גם אנו יכולות להיות אמיצות, להתעורר לפעולה ולהגשים חלומות. כל אחת מאיתנו יכולה לחיות חיים ארוכים בבריאות איתנה וחיוניות, בצמיחה ובשלמות.
כך יהיו לנו חיים מלאי בריאות ותשוקה, מוטיבציה ועקרונות חיים שיסייעו לכן לעסוק באהבה בפעילות שלכם. ״חיים ארוכים ונפלאים מחכים לנו, כל שעלינו לעשות הוא לחיותם” זה המוטו שלה.

כתבה: מתי גילעד

חיים ארוכים ונפלאים מחכים לנו, כל שעלינו לעשות הוא לחיותם

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף,
או שאת מכירה אישה עם סיפור שווה?

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך

הדוא"ל שלנו

stampa-mag@gmail.com

Scroll to Top