STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

רות ובועז - לא רומן רומנטי.

בחג השבועות אנחנו קוראים את מגילת רות. קריאה רגילה של הטקסט התנ״כי מציגה לכאורה סיפור אהבה רומנטי בין רות ובועז. למען האמת, גם אני תמיד דמיינתי את בועז, כגבר חסון ועשיר, נשבה בקסמיה של רות, אישה צעירה ויפה עם גינונים של מלכה. אבל הסיפור הוא לגמרי שונה – כי על פי המפרשים, בועז היה איש מבוגר מאוד כשנישא לרות הצעירה ממניעים משפחתיים, כלכליים וחברתיים!

אבל למה רות מסכימה לנישואין כאלה?

בואו נחזור לאחור בזמן, נכיר את הסיפור של רות בהקשר של הזמן, המקום והתרבות שבה מתרחשים הדברים.

ציור המלקטות מתקשר למגילת רות שבה מסופר על רות שהלכה ללקט שיבולים בשדה של בועז
״המלקטות״ ז׳אן-פרנסואה מילה

הסיפור של רות מתחיל עם אבימלך (אביו של בעלה שנפטר). אבימלך היהי יהודי עשיר שיצא מיהודה למואב כדי לברוח בגלל הרעב שפקד את המקום. אבימלך משתקע במואב עם אשתו נעמי ושני בניו – מחלון וכליון. לא עובר זמן רב ואבימלך נפטר. נעמי האלמנה נשארת עם שני בנים במואב, והם נישאים לרות וערפה – שתי אחיות – נכדות של עגלון מלך מואב.

אבל גם מחלון וכליון הולכים לעולמם לפני שהספיקו להביא בנים או בנות ונעמי האומללה נשארה עם שתי כלותיה והיא מאבדת את מעמדה הכלכלי כאשת גביר עשירה. עשר שנים היא נשארת במואב עד ששמעה שהרעב ביהודה פסק ואז היא מחליטה לחזור לארצה.

נעמי מבקשת מכלותיה הצעירות לחזור לבית אביהן, להינשא ולשקם את חייהן. היא מסבירה שאין להן עתיד אם ישארו עמה, כי היא ללא ממון וללא מעמד ואין לה בנים נוספים שיוכלו להינשא להם.

ערפה חוזרת לבית אביה אבל רות בוחרת ללכת אחרי נעמי. למרות שנעמי אומרת לה שהיא תצטרך לחיות חיים כיהודיה, ושאלו הם חיים קשים למי שלא נולדה כיהודיה. נעמי מזכירה לה את כל החומרות של ההלכה היהודית ורות מתעקשת להישאר איתה ובוחרת את האמונה באל אחד-אלוהי ישראל. 

נעמי ורות חוזרות אל יהודה. והנשים בעיר ראו את נעמי הן שאלו בהפתעה: ״הזאת נעמי?״ כי כשנעמי יצאה מיהודה היא הייתה אישה חזקה, בריאה למראה, ולבושה בגדים מפוארים כיאה לבת עשירים, וכעת היא זקנה כחושה, חלשה וענייה המלווה בכלתה המואביה.

נעמי ורות הגיעו ליהודה בזמן קציר חיטים, וזה היה לטובתן כי התורה מצווה על בעלי השדות להשאיר חלק בשדה (פאה) שממנו יוכלו עניי העיר ללקט שיבולים ושעורים למחייתם. נעמי ידעה את ההלכה ולכן שלחה את רות ללקט שיבולים (נעמי הייתה מבוגרת וחלשה מדי למלאכה זאת).

עבור רות זאת הייתה מציאות קשה ביותר. רות הרי גדלה בבית המלוכה במואב ונישאה לאדם עשיר. אך כעת היא חסרת כל, שצריכה לקטוף שיבולים כמו עניי המקום. רות הייתה צריכה להתגבר על בושה גדולה, ולעשות את מה שביקשה ממנה חמותה, והיא עושה זאת.

יום יום היא יוצאת לשדה ומלקטת שעורים וחיטים. אחרי כמה ימים שהיא מגיעה אל השדה היא תופסת את תשומת ליבו של בועז, בעל השדה. בועז הוא איש מכובד ומנהיג גדול באותו מקום. רות תפסה את תשומת ליבו כי היא ליקטה באופן שונה, היא נוהגת בצניעות שאינה אופיינית לבנות האחרות. לרות גינוני מלכות שבועז מזהה מהר מאוד.  בועז דואג לשלומה ומבקש ממנה ללקט שיבולים רק מהשדה שלו כי כאן שם היא תהייה בטוחה יותר. לאחר מכן הוא מזמין אותה לאכול איתו ביחד עם העובדים שלו.

רות מתרשמת מהאיש ומספרת לחמותה על נדיבותו של בועז. נעמי מסבירה לרות שכיוון שבועז הוא התקווה שלה להקים משפחה פעם נוספת, כי בועז הוא אלמן והוא גם בן אחיו של אבימלך, בעלה של נעמי, ועל פי היהדות יש לו את הזכות לפדות את רכושו של אבימלך ויש לו זכות להינשא לרות כדי להביא עמה ילדים ולהמשיך את השושלת של אבימלך ובניו. נעמי מציעה לרות ללכת אליו אל הגורן ולגלות לו שהיא כלתו האלמנה של אלימלך – דודו (אחי אביו) בתקווה שבועז יציע להינשא לה.
רות רואה זאת כשליחות – להמשיך את זרעו של בעלה שנפטר. ואם על פי הדת היהודית היא צריכה להינשא לבן משפחה כדי לפדות את רכושם ולהמשיך את זרעם – היא מסכימה ויהיה בועז מבוגר ככל שיהיה.
רות פועלת על פי ההנחיות של נעמי. היא מגיעה אל הגורן בשעות הלילה ומוצאת את בועז ישן. היא נשכבת סמוך לרגליו וממתינה לבוקר שיגיע. בבוקר בועז מתעורר ונבהל לראות את רות ישנה לידו. רות מגלה לו מי היא ומה הייחוס שלה, ובועז מבטיח לרות שהוא ישא אותה לאישה ויפדה את רכוש המשפחה כפי שההלכה מצווה עליו. הוא שולח אותה לפנות בוקר עם ששה עומרים כדי שאם מישהו יראה אותה הולכת מהשדה יחשוב שהלכה ללקט שיבולים.
במהלך שהיא עושה, רות מתגלה כאישה אסרטיבית ויזמית אמיצה שפועלת לשינוי מעמדה המשפטי והחברתי למרות שבאותו לילה בגורן היא הייתה בעמדת חולשה מכל הבחינות:

  1. לא היה לה ממון כי אבימלך מכר את נכסיו לפני שיצא מיהודה ואיבד אותו במואב.
  2. רות היא אישה מואביה, ולמרות שבתורה יש איסור לצרף מואבי לעדת ישראל אבל מותר להינשא למואביה, בכל זאת, היהודים נמנעו מכך. ולכן הסיכוי שבועז יסכים להינשא לה היה קלוש ביותר.

צריך הרבה אומץ לצאת לפעולה כזאת. בכל זאת בועז היה איש עשיר, מנוסה, מנהיג מכובד שכולם מכירים, איש עם עוצמה ולמרות זאת היא פועלת בתום לב ומתוך אמונה שכך צריך להיות ואת ההשתדלות שלה היא תעשה ויהי מה.
רות מגייסת אומץ וגם ענווה (אישה בעלת גאווה לא הייתה יכולה לפנות אל אדם כל כך מכובד ועשיר כשהיא בעמדה כל כך נחותה)  וכנגד כל הסיכויים היא פונה אל בועז, ובועז מסכים להינשא לה ולפדות את רכושו של אבימלך. אבל עמד בפניו מכשול גדול – יש עוד אדם שזכותו קודמת לשלו וזהו – ׳טוב׳ אחיו של אלימלך שלו הייתה הזכות הראשונה למצוות פדיון האדמה והייבום של רות.

בועז לא מבזבז זמן הולך לפגוש את טוב כבר באותו היום. בועז מסביר לו שהוא צריך לפדות את רכושו של אבימלך אחיו המנוח – אך מי שפודה את השדות צריך לקחת גם את הנשים במשפחתו – נעמי ורות. טוב מבין שיחד עם האדמות הוא יצטרך להינשא לרות ולהביא איתה ילדים. אך מאחר והוא נשוי באושר והיו לו ילדים מאשתו הוא לא הסכים לעסקה ובטקס שנקרא חליצה הוא ויתר על הזכות שלו למען בועז. בועז התחתן עם רות באותו היום. בלילה הראשון הרתה רות לבועז, וביום למחרת בועז נפטר. 
עם נישואיה לבועז רות זוכה לגאול את נעמי מחיי עוני וסבל; השדות של אבימלך חזרו להיות בבעלות המשפחה ובבעלות השבט המקורי; אבל רות זוכה להרבה מעבר לחיים נוחים ולמעמד מכובד – רות זוכה לכך ש-מזרעה קמה שושלת של מלכות – דוד המלך, שלמה ורחבעם ואף זכתה שתקרא מגילה על שמה – מגילה הנקראת בחג מתן תורה – מועד שבו נולד ונפטר דוד המלך, נכדו של בנה עובד.

כמה דברים למדתי מרות המואביה:

  1. זה לא משנה איפה נולדת ומה הייחוס שלך, את הגורל שלך את יכולה לשנות ולעצב לפי ראות עינייך.
  2. רות הלכה בנחישות לבקש מבועז שיפדה את הרכוש של אבימלך ושיקים את זרעו של בעלה המנוח על ידי ייבום. למרות זרותה ומעמדה הכלכלי הנחות היא לא מספרת לעצמה סיפורים שמחלישים את דעתה. היא פשוט פועלת על פי ההנחיות של נעמי מבלי לשאול שאלות ועם עוצמה פנימית.
  3. אמונה זה דבר עוצמתי. רות בוחרת בדת היהודית – אמונה באל אחד –  למרות הקושי בקיום מצוות התורה, הקושי בחיים ללא ממון וללא מעמד חברתי, ולמרות שהיהודים בעצמם רואים בה כלא ראויה לנישואין עם יהודי. דבר זה מלמד על הליכה אישה שהולכת אחרי האינטואיציה שלה, אישה שהולכת באומץ אחרי נטיית הלב שלה.

רות נוהגת על פי כל כללי היהדות הראויים לבת ישראל ובמסגרת החוקים וההגבלות היא מצליחה לשנות את מצבה ומצב חמותה. ולאחר מכן היא זוכה לשושלת מלכות ולקריאת מגילה על שמה.

אנחנו יכולות ללמוד מדרכה של רות, ללכת עם הלב וה-אינטואיציות שלנו. לכבד ולהוקיר את האמונה שלנו. לבחור בדרך וללכת בנחישות עד הסוף!

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף,
או שאת מכירה אישה עם סיפור שווה?

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך

הדוא"ל שלנו

stampa-mag@gmail.com

Scroll to Top