STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

רובינה אברבנאל נעים ניהלה בית-חינוך בטריפולי שבלוב, לילדים יהודים שניצלו מהמאורעות בשנת 1945

רובינא אברבנאל נעים

מאמר זה נכתב על ידי עמוס גואטה ואף פורסם בגיליון מס׳ 40 של כתב העת ״לבלוב״. עמוס מוכר בארץ כשף הרומאי-טריפוליטאי בתחרות הטלוויזיונית – מאסטר שף. מה שאולי פחות ידוע עליו, שהוא מתעד את מורשת יהדות לוב בערוץ יוטיוב שבו המון סרטונים שמספרים את סיפור קהילת היהודים יוצאי לוב. עמוס נענה בחיוב לבקשתי לפרסם את הכתבה גם ב ׳סטמפה׳ בסמוך לציון יום פטירתה של רובינה אברבנאל נעים – יום כיפור 1995.

הפוגרום הקשה ביותר שחוו היהודים בלוב אירע ב-1945. הערבים התנפלו באכזריות על בתי היהודים ופגעו בהם ללא רחמים. רוב הנרצחים היו מכפרים קטנים שבהם חיו יהודים לצד הערבים במשך מאות שנים. היהודים המפוחדים עזבו את הכפרים ועברו לעיר הבירה טריפולי, שממנה החלו לצאת ספינות עולים לישראל כשלוש שנים אחר כך.

בבוקר בהיר אחד פרצו הערבים את הבתים של היהודים וטבחו בכל מי שידם השיגה, תינוקות נשחטו, אמהות ובחורות נאנסו ונטבחו וגברים נרצחו באכזריות כל כך גדולה שהיהודים לא הכירו קודם לכן. הרכוש של היהודים נבזז ובתים רבים נשרפו. מה שקרה ב-7 באוקטובר קרה כבר קודם לכן, בעיירות וביישובים של היהודים ברחבי לוב בחודש יוני 1945. המעטים ששרדו עברו לעיר הגדולה, שם חיבקה אותם הקהילה היהודית ותמכה בהם עד שעלו לישראל. בעזרת הקהילה, הקימה רובינה נעים בית חינוך שבו קיבלו ילדי הפליטים אוכל, בגדים וחום אנושי שלו היו זקוקים יותר מכל.

בלוב פעל חיים אברבנאל, מנהל ארגון אליאנס. ארגון זה נוסד בצרפת בשנת 1860 כדי לסייע, בין השאר, בחינוך צעירים מהקהילות היהודיות של צפון אפריקה. “כל ישראל ערבים זה לזה” היה המוטו שלו. אליאנס הקים גן ילדים ב״חארה”, שכונה יהודית בטריפולי, והוא פעל בין השנים 1947 ל-1952. לגן הגיעו ילדים מטריפולי, אך גם ילדים של משפחות שברחו ממיסוראטה, מזליתן או מכפרים אחרים והגיעו לעיר הגדולה. ההורים לא תמיד מצאו עבודה בטריפולי, והם חיו בעוני רב.

רובינה אברבנאל, האחיינית של חיים אברבנאל, ניהלה את הגן. רובינא ועובדים ומתנדבים נוספים קיבלו את הילדים באהבה, טיפלו בהם וגרמו להם לשוב ולחייך. בקומה השנייה של הבניין היו גם כמה כיתות של ילדים גדולים יותר. הילדים שהגיעו מהכפרים היו יחפים, לבושי סחבות, ילדים עצובים ממשפחות גדולות ועניות. רובינא הייתה הלב שמניע את כל המבצע הזה של טיפול בילדים.

3

רובינה התחתנה עם קלמנט נעים, ונולדו להם שני בנים: ז’וז’ו ומואיס.

בשנת 1952, כשלוב ניסתה להשיג עצמאות, היהודים תמכו בכך, כי היו בטוחים שהם יוכלו ליהנות משוויון זכויות. אבל אחרי שלוב קיבלה עצמאות, בוטלו כל זכויות היהודים. חוגי בן יהודה ומכבי לא הורשו לפעול עוד, ונסגר גם גן הילדים שניהלה רובינא.

עד אז כ-90 אחוז מיהודי לוב עלו לישראל, אך רובינה נשארה בטריפולי. יום אחד הבן ז’וז’ו, שהיה אז בן 14, רב עם נערים ערבים. הוא ניצח במריבה, אך מאז נראה כאילו מנסים להתנקם בו. הוא השתדל להישאר בבית ולא לצאת, אבל פעם הציץ מהחלון בדיוק בזמן שברחוב עברה הלוויה של ערבי. מישהו זיהה אותו וצעק: “היהודי ירק על המת!” בתוך כמה שניות פרצה מהומה, והערבים החלו לצעוד לכיוון הבית של אברבנאל. הייתה שם הרגשה של כאוס ופחד…

למרבה המזל, המשטרה התערבה, והלינץ׳ נמנע. אבל אחרי יומיים הובן שגם המשטרה לא יכולה להגן עליהם, ואמרו להם שעדיף שז’וז’ו יעזוב את לוב. ז’וז’ו נסע לנאפולי לחבר של המשפחה. ההורים רצו לצאת בעקבותיו, אבל מתברר שבגלל שרובינה הייתה בישראל במכבייה של 1953 בדרכון שלה הייתה חותמת של ישראל, זה לא אפשר להם לצאת מלוב.

רק מאוחר יותר, ב-1956 הם מצליחים להתאחד. הם יוצאים  לאיטליה ואחר כך לוונצואלה, שם חיכה להם קרוב משפחה שהבטיח להם עבודה. לימים ז’וז’ו היה מהנדס גרעין. מואיס הוא כלכלן בעל שם בין-לאומי. הוא כיהן כשר המסחר והכלכלה של ונצואלה, והיה מנהל הבנק העולמי. הוא הנחה תוכנית טלוויזיה ששמה Efecto Naim.

סטמפה. תמונות לכתבות - 5

ב-19 ביולי 2023. נחנכה בעיר הרצליה כיכר על שם רובינה אברבנאל נעים. בטקס נכחו ז’וז’ו ומואיס, וגם אברהם דובדבני שכיהן כנשיא הארגון הציוני העולמי שנים רבות. השלושה בעצם סגרו מעגל היסטורי מרגש: אברהם הוא בנו של ברוך דובדבני, ראש מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית. מתברר כי בשנת 1947 ביקר ברוך דובדבני בגן הילדים בטריפולי. לאחר הביקור הוא שלח מכתב מרגש לרובינא, שבו כתב עד כמה העבודה שלה חשובה וכמה שהוא התרשם מהפעילות בגן. 

2

רובינה אברבנאל נעים נפטרה ביום כיפור 1995. בעלה קלמנט נעים נפטר ב-2001, והם קבורים בבית הקברות היהודי הספרדי בקראקס בירת ונצואלה. הבן ז’וז’ו גר במיאמי, ומואיס גר בוושינגטון.

התמונות באדיבות המשפחה לעמוס גואטה. לכתבות נוספות של עמוס גואטה ביוטיוב: https://www.youtube.com/@hamosguetta

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף,
או שאת מכירה אישה עם סיפור שווה?

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך

הדוא"ל שלנו

stampa-mag@gmail.com

Scroll to Top