STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

סודות אסתר: המגילה המסתורית ביותר שתקראו

צום תענית אסתר עבר, וחג פורים עוד לפנינו. רבים מאיתנו יגלו שוב את מגילת אסתר בבית הכנסת, שקועים בסיפור המרתק של אסתר, מרדכי והמן. אך האם ידעתם שישנם סודות רבים מאחורי המגילה הזו?

במאמר זה, נחשוף כמה מהסודות הללו, ונראה לכם צד אחר של מגילת אסתר. צד שונה, מסתורי, ואולי אפילו מפתיע. אז קחו לכם זמן, וקראו על הסודות המרתקים של מגילת אסתר. ייתכן שהמגילה שאתם מכירים כבר לא תיראה לכם אותו הדבר.

מהיום הראשון של חייה אסתר היתה יתומה מאב ומאם שנפטרה בלידתה. דודה, מרדכי לקח אותה אליו כבת אומנה. היא נולדה בשם אסתר וקיבלה כינוי מחמיא לאישיותה ׳הדסה׳ כי כך נקראים תלמידי חכמים ׳הדסים׳.
אסתר הייתה בת טובה למרדכי וכיבדה את דבריו גם אחרי שהפכה להיות מלכה. מרדכי המשיך להדריך ולהאיר את דרכה כשהייתה כל כך בודדה בארמון המלך.
כשאסתר מגיעה לארמון היא מקבלת שבע שפחות בכל יום הגיעה אליה השפחה הקבועה ליום הזה. שש שפחות היא כינתה במספרים ולשביעית היא קראה שבת, כך זכרה מתי שבת קודש ושמרה אותה. וכדי לא לחטוא במאכל אסור היא אכלה רק פירות וירקות חיים – תזונה שנקראת היום רואו-פוד.

Rembrandt Harmensz van Rijn - Ahasuerus, Haman and Esther - Google Art Project

רמברנדט. אחשורוש והמן בסעודת אסתר

 

אחרי שאגרות המלך הופצו לכל עיר ומדינה בממלכה של פרס ומדי, מרדכי היהודי הולך אל הארמון כדי לפגוש את אסתר המלכה והוא מבקש ממנה לנצל את מעמדה כמלכה ולבקש מאחשוורוש לחזור בו מההחלטה להשמיד ולהרוג את כל היהודים בממלכתו. 
אסתר מהססת כי מהלך כזה מעמיד את חייה בסכנה. את לא יכולה להיכנס אל המלך בלי שהוא יזמן אותך אליו. בארמון נפגשים עם המלך רק כאשר הוא קורא לך לבוא ולא להיפך. אבל אז מגיע הרגע הדרמטי ביותר של סיפור המגילה כשמרדכי אומר לאסתר: אַל תְּדַמִּי בְנַפְשֵׁךְ לְהִמָּלֵט בֵּית הַמֶּלֶךְ מִכָּל הַיְּהוּדִים: כִּי אִם הַחֲרֵשׁ תַּחֲרִישִׁי בָּעֵת הַזֹּאת רֶוַח וְהַצָּלָה יַעֲמוֹד לַיְּהוּדִים מִמָּקוֹם אַחֵר וְאַתְּ וּבֵית אָבִיךְ תֹּאבֵדוּ. וּמִי יוֹדֵעַ אִם לְעֵת כָּזֹאת הִגַּעַתְּ לַמַּלְכוּת״. מרדכי היהודי מרכז את כל החיים של אסתר לרגע אחד – הרגע שבו תשחק את התפקיד המשמעותי ביותר בחייה – הצלת עם ישראל משואה.
במילים אלה מרדכי מזכיר לאסתר שאין מקרה בעולם, ואם יש לה את הקרבה למלך והיא לא מנצלת אותה כדי לפעול ולהציל נפשות, אין היא ממלאת את הייעוד שלה בעולם הזה. – מי יודע, אולי רק עבור הרגע הזה נולדת לעולם, ונבחרת להיות מלכה.

אסתר יכולה לפספס את ההזדמנות לממש את התפקיד של חייה, אבל היא יכולה גם אחרת וכך היא עושה. כדי לבצע את המשימה היא מבקשת ממרדכי שיבקש מכל היהודים לצום ולהתפלל במשך שלושה ימים כי מה שהיא הולכת לעשות מסכן את חייה.

עם ישראל צם לביטול הגזירה ומתפלל עבור אסתר המלכה. אבל אז אסתר מזמינה את אחשורוש וגם את המן הרשע אל חדרה האיש שהורה להשמיד את העם שלה. היא עושה זאת כדי שהיהודים יתייאשו ממנה ולא יסמכו על ׳מישהי מבפנים׳ ואז הם יתפללו להשם בכל הכוח והכוונה להשם שיציל אותם.

Restout Le Triomphe de Mardochée
Restout – Le Triomphe de Mardochée

כולנו כבר יודעים מה המשך העלילה, אבל רגע לפני כל הדרמה שהתחוללה קרה דבר, שקצת מוזר שהמגילה מספרת עליו בכלל: ״בַּלַּיְלָה הַהוּא נָדְדָה שְׁנַת הַמֶּלֶךְ וַיֹּאמֶר לְהָבִיא אֶת סֵפֶר הַזִּכְרֹנוֹת דִּבְרֵי הַיָּמִים וַיִּהְיוּ נִקְרָאִים לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ״. קוראים לאחשורוש על מעשה בגתן ותרש ועל מרדכי שהציל את חייו – ידיעה שהביאה לפניו אסתר המלכה בשם מרדכי היהודי.
מכאן לומדים מאסתר – לספר דברים בשם אומרם. זאת אומרת, לתת קרדיט לאדם שממנו שמעתם את הדברים במקור. הביטוי “כל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם” נאמר על אסתר המלכה. אסתר מדווחת למלך אחשורוש ידיעה חשובה מעין כמוה אבל היא אומרת לו שמרדכי סיפר לה את הדברים – ומכאן צמחה הישועה לעם ישראל – כי כשאסתר באה למשתה ומבקשת מאחשורוש להציל את העם היהודי הוא זוכר את ענין מרדכי שהציל את חייו ונענה לה.

אבל מה הקשר בין אמירת דבר בשם אומרו לבין הגאולה היום?

אומרים שהגאולה היא חזרה למקור, ולומר דברים בשם האומר אותם זאת נאמנות למקור.
כשאדם אומר דברים בשם אומרם זה מלמד על הענווה שבו, וגם על האהבה שהוא רוכש לחברו – אהבת ישראל אמיתית. והגאולה, אנחנו כבר יודעים, מגיעה כשאנחנו אוהבים ומכבדים אחד את השני.

למה קוראים למגילה על שם אסתר?

אומרים ש- מגילת אסתר נקרא כך כי אסתר המלכה יזמה את כתיבתה. ויש אומרים שהיא נקראת כך מלשון ״הסתר פנים״ – הכוונה שהקב״ה מסתיר את פניו מעם ישראל (עובדה ששמו של השם לא נמצא בכל המגילה) אבל תמיד הוא נמצא איתנו – גם בגלות.

ורק עוד סוד אחד…

זוכרים את ׳התך׳ הסריס של המלכה שהעביר דברים בין מרדכי לאסתר. מסתבר ש-התך הוא דניאל (מספר דניאל בתנ״ך) היועץ למלכים נבוכדנצר ובלשצר. שמו של דניאל שונה והוא נקרא כך כי ׳חתכו׳ אותו מהתפקיד החשוב של היועץ למלך והוא הפך לסריס המלכה. שמו של התך לא מופיע לקראת סוף המגילה ויש שאומרים שהמן הרג אותו, אולי בגלל קרבתו למרדכי.

מהיום, כשתקראו את המגילה, אני בטוחה שהדברים יראו קצת אחרת, תתעניינו יותר בעלילה ואולי לא תחכו רק לשמוע את השם של ׳המן׳ כדי לרקוע ולהרעיש ברעשן.

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף,
או שאת מכירה אישה עם סיפור שווה?

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך

הדוא"ל שלנו

stampa-mag@gmail.com

Scroll to Top