STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

מסע אל תוך המראה: גלי את ה׳אני האמיתי׳ שלך

מראה משקפת יותר מדמות. היא משקפת עולם שלם של אפשרויות, עולם של חלומות, עולם של עתיד. כי בתוך כל אישה מסתתרת דמות ייחודית, דמות עם פוטנציאל עצום. אבל לרוב, אנחנו לא רואות את הדמות הזאת בבירור. אנחנו רואות בעצם, את מה שאנחנו חושבות שאנחנו ואת מה שאחרים אומרים לנו שאנחנו.
הגיע הזמן להסיר את המסכות ולגלות את האני האמיתי שלך. במאמר זה, נצלול אל עומק הזהות שלנו, נגלה את החוזקות שלנו, ונלמד כיצד לחיות חיים אותנטיים ומלאים, חיים שאנחנו גאות בהם.
האם את מוכנה לגלות את מי שאת באמת?

כתבה: לילי ניסים, מאמנת רגשית לחיזוק החוסן הפנימי

השאלה “מי אני?”, מקבלת משמעות עמוקה יותר כאשר אנו מתמקדות בהשפעת הסביבה על עיצוב זהותנו. האם את מי שאת באמת, או שאולי את שיקוף של האנשים שאיתם גדלת, התרבות והנורמות החברתיות שהקיפו אותך?

במהלך חייך, צברת חוויות רבות וספגת השפעות שונות. המשפחה, החברים, המורים שלך,  העיר והשכונה שגדלת בה, ואפילו אמצעי התקשורת שאליהם נחשפת, כל אלה תרמו לעיצוב תפיסתך את עצמך ואת העולם סביבך. אך מתחת לשכבות אלו של השפעות חיצוניות, נמצאת האני האמיתי שלך – אותה אישה טהורה שנולדה להיות את, לפני ש”התלכלכת” במחשבות ונורמות חברתיות.

חשיפת האמת הפנימית שלך:

גילוי האני האמיתי שלך אינו תהליך קל. הוא כרוך בהתמודדות עם אתגרים רבים, כמו התמודדות עם פחדים, ספקות, וביקורת חיצונית. אך בסופו של דבר, זהו תהליך משתלם, שיוביל אותך לחיים של אושר, סיפוק, ומשמעות אמיתית.
המאמר אינו נותן תשובות חד משמעיות, אלא מזמין אותך לקחת חלק בתהליך אישי של גילוי עצמי. החיפוש אחר האני האמיתי שלך יחשוף את האמת הפנימית הטמונה בך, לפני שהוסתרה על ידי רעשי הרקע של חייך. במהלך הגילוי תתבונני פנימה, תקשיבי לקול הפנימי שלך, ותלמדי להבחין בין מחשבות, רגשות ואמונות השייכים לך באמת, לבין אלו שהושתלו בך על ידי גורמים חיצוניים. תגלי את הערכים האמיתיים שלך, את התשוקות שלך, ואת הייעוד שלך בחיים.
יחד, נגלה את העושר והמגוון של החוויה האנושית, ונלמד כיצד לחיות חיים אותנטיים ומלאים, תוך חיבור עמוק עם האני האמיתי שלך.

ילדות טהורה מול מציאות קשוחה: כיצד עברנו טרנספורמציה?

כשהיינו ילדים היינו טהורים, מלאי אהבה עצמית, שחיים בהרמוניה מוחלטת עם כל מה שקיים בנו. נולדנו תמימים ומוארים, מלאי סקרנות ופתיחות לעולם. כילדים, היינו נאמנים לאמת שלנו, לרגשות שלנו. בכינו וצחקנו בקול רם, אמרו כל מה שעלה על ליבנו, ללא מורא או חשש. אך גדלנו אל תוך מציאות שונה. נחשפנו לסיפורים ואמונות מוגדרות מראש לגבי מה זה העולם, מי “אנחנו” צריכים להיות, ואיך עלינו להתנהג. היינו צריכים ללמוד להשתיק את רגשותינו האמיתיים, להדחיק את מחשבותינו, ולציית לכללים החברתיים כי החל לשלוט בנו הפחד מדחייה, פחד שלא יאהבו אותנו, פחד שלא נתאים.
כתוצאה מכך, תפיסת העולם שלנו עברה טרנספורמציה משמעותית. אט אט, התחלנו להיות ביקורתיים ושיפוטיים, כועסים, זועמים, מתוסכלים ועצובים. איבדנו את החיבור העמוק לעצמנו, לרגשות ולרצונות האמיתיים שלנו. התחושה שמשהו חסר בנו התגברה, ותפיסת הזהות שלנו הפכה מעורפלת.

כשאנחנו שואלים את השאלה ״מי אני?״ אנחנו מאפשרים לעצמנו להתנתק מהתכנות החיצוני שספגנו בילדות, לחזור אל הטבע הפנימי שלנו, ולמצוא שוב את האני האמיתי, למצוא את המשמעות האותנטית העמוקה, האושר המתמשך וסיפוק אישי.

זהות דינמית

הזהות שלנו אינה סטטית, אלא דינמית ומשתנה לאורך חיינו. היא מושפעת ממגוון גורמים, החל מהמורשת שלנו, דרך המשפחה, התרבות והדת, ועד חוויות שעברנו, החיוביות והשליליות כאחד. הבחירות שאנחנו עושים, הערכים שאנחנו מאמצים, המטרות שאנחנו מציבים לעצמנו והחלומות שאנחנו רודפים אחריהם – כל אלו משפיעים על מי שאנחנו הופכים להיות.
מורשת המשפחה, התרבות והדת שלנו יכולות לשחק תפקיד משמעותי בעיצוב הזהות שלנו. הן מעניקות לנו תחושת שייכות, ערכים ומסורות שעוברות מדור לדור. הן משפיעות על תפיסת העולם שלנו, על האמונות שלנו ועל האופן בו אנחנו מתקשרים עם העולם סביבנו.
חוויות משמעותיות שעברנו במהלך חיינו, הן החיוביות והן השליליות, משפיעות עמוקות על הזהות שלנו. הן מעצבות את האופן בו אנחנו תופסים את העולם, את האנשים שאנחנו פוגשים ואת עצמנו. הן מלמדות אותנו על החוזקות, החולשות, היכולות והמגבלות שלנו.
הבחירות שאנחנו עושים בחיינו קובעות את הכיוון אליו אנו הולכים, את האנשים שאנחנו מקיפים את עצמנו בהם ואת החוויות שאנחנו חווים. הן מאפשרות לנו לצמוח, להתפתח וללמוד על עצמנו ועל העולם סביבנו.
הערכים שאנחנו מאמינים בהם, הדברים החשובים לנו בחיים, מנחים את ההתנהגות שלנו ומעצבים את הזהות שלנו. הם נותנים לנו תחושת משמעות ומטרה, ומכוונים אותנו בחירותינו. המטרות שאנחנו מציבים לעצמנו, החלומות שאנחנו רודפים אחריהם, נותנים לנו כיוון ומניעים אותנו לפעולה.

אז מי אני באמת?

הזהות שלנו אינה קבועה ומוגדרת מראש. היא יכולה להשתנות ולצמוח לאורך חיינו. אנחנו יכולים ללמוד, להתפתח ולשנות את עצמנו בכל עת. אנחנו יכולים לבחור איזה אדם אנחנו רוצים להיות, באילו ערכים אנחנו רוצים להאמין ובאילו מטרות אנחנו רוצים לשאוף.

גילוי עצמי הוא תהליך מתמשך לכל החיים. הוא כרוך בחקירה פנימית עמוקה, בהתמודדות עם אתגרים בהתמודדות עם ספקות ופחדים. זהו מסע מאתגר אך מתגמל, שמוביל אותנו למי שאנחנו באמת, אל האושר האמיתי, הסיפוק העמוק והמשמעות החיונית.

אז מי אנחנו באמת? זו שאלה שכל אחד צריך לעצור רגע ולשאול את עצמו. מי אני, מעבר להגדרות החיצוניות שצברתי במהלך חיי? מי אני בלי להיות הבת של, האישה של, האמא של, בלי הגדרת עיסוקי? מי הייתי לפני שהפכתי להיות הבת של ההורים שלי או הילדה שגדלה בצל האנשים שגידלו אותי?

שתפי את הכתבה ועזרי לנו להעצים נשים נוספות

אנו נושאים על כתפינו מטען כבד של זהויות ותפקידים. אנו משקיעים אנרגיה רבה ברצון האחרים, בהסתרת עצמנו ובניסיון להתאים לציפיות חברתיות. אך האמת המוחלטת, אותה אמת פנימית טהורה, אינה דורשת מאמץ. היא פשוט קיימת. חיי שקר, לעומת זאת, גוזלים מאיתנו אנרגיה רבה, מרוקנים אותנו מכוח ומעכבים אותנו מלממש את הפוטנציאל האמיתי שלנו.
הבשורה הטובה היא – יצירת שינוי בחיינו אפשרית. ככל שאנחנו מתרגלים מודעות עצמית ומפתחים הבנה עמוקה יותר של דפוסי החשיבה וההתנהגות שלנו, כך קל יותר לזהות את “השקרים” שאימצנו לאורך חיינו. ככל שנהיה מודעים יותר לאלו, כך נוכל להתחיל לחיות חיים אותנטיים, המבטאים את האמת הפנימית שלנו.
הקשבה לקול הפנימי, לקול שבלב היא המפתח לחיבור אל האמת שלנו. זהו קול פנימי עדין, אך חזק, המכוון אותנו אל הדרך הנכונה. ככל שנפתח את ליבנו ונלמד להקשיב לו, כך נוכל לצעוד בביטחון אל עבר מי שאנחנו באמת נועדו להיות.

המתכון לגילוי האני האמיתי – התרגיל:

אז מה צריך לעשות כדי לגלות את האני האמיתי?
התרגיל הבא הוא כלי עזר משמעותי שיאפשר לך להיכנס אל תוך עולמך הפנימי, אל האני האמיתי שלך שהוא מעבר להגדרות החיצוניות שצברת במהלך חייך, והוא מעבר למה שאחרים חושבים עליך ומעבר לציפיות החברתיות.
בחרי מקום מוגן, שקט ונוח, התחברי אל קולך הפנימי. עני על כל שאלה בנפרד, בכתב או במחשבה. הריכוז שלך חשוב למשימה הזאת – כדי לחקור לעומק את זיכרונות הילדות וההתבגרות, והחוויות משמעותיות שעיצבו אותך. חשוב לא למהר לענות, תני לעצמך זמן לחשוב, להרגיש ולגלות את האמת הפנימית שלך.

לשיתוף ברשתות החברתיות

שני כללים חשובים מאוד לתרגיל:

א. עני על כל שאלה בנפרד. הקדישי זמן לכל שאלה, התבונני פנימה וחפשי את התשובה האמיתית עבורך.
ב. השקיעי זמן להיזכרות ועיבוד רגשות. לפני שאת מתחילה לכתוב את התשובה, תני לעצמך זמן למחשבה, היזכרות ועיבוד רגשות.

ועכשיו ניגש לתרגיל – עני על השאלות הבאות:

  1. מה הרגשת כלפי עצמך לפני שהגדירו לך מה את מרגישה?
  2. חישבי על הערכים שלך, המטרות שלך. מה חשוב לך באמת בחיים? מה את באמת רוצה להשיג?
  3. מהי החוויה שהכי השפיע עליך? איזו חוויה, חיובית או שלילית, השאירה עליך את חותמה העמוק ביותר?
  4. אל תבקשו נאמנות ממישהו אחר לפני שאתם נאמנים לעצמכם. האם את נאמנה לעצמך? האם את מקבלת את עצמך כמו שאת?
  5. מהן החוזקות שלך? מהן היכולות הייחודיות שלך? מה את טובה בו?
  6. אל תפחדי להיות “שונה” את ייחודית ומיוחדת. האם את מקבלת את הייחודיות שלך? האם את מעזה לבטא את עצמך בצורה אותנטית?
  7. גלי מה גורם לכם הנאה ואושר. מה גורם לך לחייך? מה נותן לך תחושת סיפוק?
  8. רק לך הזכות להגדיר את עצמך ולא אף אחד אחר בעולם. חשבי, מי את בעינייך? כיצד את מגדירה את עצמך?

התרגיל הזה הוא רק צעד ראשון אל עבר גילוי עצמך. חשוב לעשות את התרגיל הזה שוב ושוב, ותגלי בכל פעם עוד ועוד רבדים של האני האמיתי שלך.

קחי בחשבון שמפעם לפעם התשובות שלך עשויות להשתנות. אין תשובה נכונה או לא נכונה. התשובות שלך הן ביטוי של האמת הפנימית שלך, והיא עשויה להשתנות עם הזמן ועם החוויות שלך.

המשכי לחקור, ללמוד ולצמוח, ותגלי עולם נפלא של אפשרויות חדשות ומרגשות.

התחלה חדשה

גילוי עצמי הוא מסע מרתק אל תוך עולמנו הפנימי, אל האני האמיתי שלנו. הוא פותח בפנינו צוהר אל עולם שלם של אפשרויות חדשות לאושר האמיתי, המשמעות האישית והסיפוק העצמי.

השאלה “מי אני באמת?” היא שאלה עמוקה וחשובה. היא מלווה אותנו לאורך כל חיינו, ומובילה אותנו לחקור ולגלות את עצמנו שוב ושוב. החקירה העצמית אינה פשוטה או קלה. לפעמים היא כרוכה בהתמודדות עם זכרונות לא נעימים, ספקות עצמיים ואפילו פחדים. אך זהו גם תהליך מתגמל, המוביל אותנו לצמיחה אישית ולמימוש הפוטנציאל שלנו.

ככל שאנחנו מתפתחים וצומחים, כך גם התפיסה העצמית שלנו משתנה. אנחנו לומדים להכיר את עצמנו טוב יותר, מבינים מה נכון לנו ומה מדויק לנו. ייתכן שיהיו רגעים בחיינו בהם נרגיש מבולבלים או אבודים. זה טבעי לחלוטין. חשוב שנעצור רגע, נחשוב ונשאל את עצמנו את השאלות הקשות בכנות ובאומץ.

התמודדות עם שאלות אלו היא המפתח לצמיחה אישית לגילוי עצמי אמיתי. המסע אל תוך עצמנו הוא מסע מתגמל. הוא פותח בפניך דלתות חדשות, ויוביל אותך אל חיים מלאים יותר, משמעותיים ומאושרים.

הערה חשובה: המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

במאמר הבא, נצלול אל תוך העולם המרתק שנקרא – התת-מודע, שם נפגוש את “השחקנים המרכזיים” של חיינו. תישארי סקרנית, המשיכי לחקור, וגלי את הכוחות הגדולים הטמונים בך ורק מחכים שאת תכירי אותם, ותשתמשי בהם כדי ליצור לעצמך חיים נפלאים.

לעוד תכנים של לילי ניסים המשיכי לעקוב גם
באינסטגרם   בפייסבוק   ובאתר

כתוב את הכותרת כאן

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף,
או שאת מכירה אישה עם סיפור שווה?

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך

הדוא"ל שלנו

stampa-mag@gmail.com

Scroll to Top