STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

מי קבע שהכי יוקרתי הוא הכי רווחי?

התפיסה שעסקים שיש להם מיתוג גבוה ומוכרים מוצרים יקרים הם גם העסקים הרווחיים ביותר שגויה בעיניי. למרות שהרעיון הזה נפוץ בקרב בעלי עסקים רבים, המציאות מורכבת הרבה יותר. כולם רוצים להיות “הכי-הכי”, ממותגים הכי גבוה, יקרים ויוקרתיים, אבל המציאות העסקית שונה לצערי. עבור מרבית העסקים החתירה ליוקרה וזוהר משמשת כמכשול בדרך להצלחה עסקית וצמיחה משמעותית.

כתבה: רותה פפיאשוילי, מנטורית לפיתוח עסקים

פנטזיה מול מציאות ומה יעזור לי להצטיין?


אחד הקורסים היותר יצירתיים, מעוררי מחשבה ומרתקים שהיו לי בתואר הראשון בכלכלה וניהול היה “תורת המשחקים”.

כבר בתחילת הסמסטר חילקו אותנו לקבוצות קטנות ונתנו לנו משימה: להקים מלון רווחי משלב התכנון ועד לתפעול מלא ביקשו שנבנה תחזית עסקית לחמש  שנים קדימה. לא היו הגבלות, לא הייתה הכוונה, קיבלנו דף ריק ונאמר לנו שהכל אפשרי, לחלום ולהגשים לפי הרצונות והדמיון שלנו. – התנאי היחידי היה: כדאיות כלכלית,”תבנו את המלון שלכם, אבל רק תזכרו שאתם פה כדי לבנות עסק שמייצר יותר הכנסות מהוצאות. אתם בונים עסק, שמטרתו להיות רווחי”.
זה היה קורס משמעותי בתואר, הוא יכל להרים או להוריד את הממוצע שלנו וכולנו רצינו להצליח ולקבל בו ציון גבוה. התייחסנו אליו ממש ברצינות, בכל זאת קורס שעבדנו עליו כמעט חצי שנה. הבקשה הייתה להחליט על המיקום, הדירוג, הלקוחות הרלוונטיים ובהתאמה גם רשימת המתקנים הדרושים ולבנות תוכנית עסקית חמש שנים קדימה.

כשנפגשתי עם השותפים שלי לפרויקט לחשוב על סוג המלון שייבחר הדיעות היו חלוקות. השותפה השלישית אמרה שהיא רוצה מלון יוקרתי על הים. עם ספא, חדר כושר, בריכה, בר משקאות וקומת עסקים, מלון שבו יוגש האוכל הכי טוב עם שרות ברמה גבוהה. אתם מכירים בוודאי את המלונות היוקרתיים עם דירוג של חמישה כוכבים. 
הבחור השני ואני הססנו, נטיית הלב שלנו גם הייתה לבחור ביוקרה ולבנות את החזון הממותג, אבל הניסיון שאיתו הגענו לימד אותנו שלפעמים היוקרתי הוא לא בהכרח רווחי. הסתכלנו על המספרים ומהר מאוד הבנו שגיוס ההון הראשוני להשקעה והחזרי ההלוואה יוכלו להרוס את הסיכויים של המיזם להיות עסק מצליח וכלכלי.

אחרי הרבה ויכוחים ושכנועים הצבענו בעד בניית מלון פונקציונלי שלושה כוכבים לתיירים, במיקום נוח שיעניק שירות אדיב ומקצועי, אבל לא יהיו בו בריכה, חדר כושר, חדר אוכל וגם לא מטבח רציני.
הסברנו לשותפה השלישית כי מלון פשוט דורש השקעה ראשונית נמוכה יותר, עלויות שיווק שונות, הרבה פחות עובדים וגם עלויות האחזקה שלו נמוכות בהתאמה. לפי התוכנית הצלחנו להוכיח שהמלון יהיה רווחי ונוכל להחזיר את ההלוואה תוך שלוש שנים.
בסופה של התוכנית העסקית הוספנו הערה בכוכבית גדולה: *מהרווחים שיהיו לנו בשנה הרביעית נבחן אפשרויות לבניית רשת מלונות במיצוב דומה או הפיכת המלון הקיים למלון יוקרה.

אבל, למה לא 100?!

מכל הסטודנטים בקורס, היינו היחידים שנקטו בגישה זהירה. בכל פעם, שהסתכלנו מסביבנו התחלנו להילחץ, ראינו את יתר הקבוצות בוחרות את הפריטים היקרים ביותר, השיש של קומת העסקים, השטיחים הכי מפוארים, את הבר ליד הבריכה ורק אנחנו מתעסקים “במה שצריך” וברווח, הבטן התהפכה לנו.
השותף שלי היה איש של מספרים, חכם ומבריק והוא ידע איך לנטרל את האגו והרגשות ולהסתכל על האקסל כמו שהוא, מדד לכדאיות כלכלית. בכל פעם שחששתי הראה לי את השורה התחתונה: ״תראי, אנחנו מרוויחים כסף וזאת המשימה שהוטלה עלינו, את תראי שנקבל 100″.
מועד ההגשה הגיע אחרי חצי שנה והגשנו את הפרויקט בחשש גדול, נשמנו עמוק וחיכינו בציפייה והתרגשות להחלטת המרצה ולציונים. לא קיבלנו 100, אבל קיבלנו את הציון השני הטוב ביותר: 99!
“את רואה?” אמר לי השותף לפרויקט “אנחנו הצלחנו ורוב הפרויקטים האחרים נכשלו. הכל זה עניין של אסטרטגיה והתייחסות עסקית נכונה”. זו היתה הפעם הראשונה שהבנתי את עולם העסקים.
ועדיין הטרידה אותי המחשבה: על מה המרצה הוריד לנו נקודה? כששאלתי אותו והוא הסביר לי שציון 100 לא קיים אצלו, הוא לא מחלק אותו לאף אחד, אבל אם זה ממש חשוב לי אז אני יכולה להיות רגועה כי  99 אצלו זה ה- 100 של העולם. נרגעתי:-)
כשאני חושבת על הקורס הזה אני מחייכת, זה הכין אותי לא מעט לעולם האמיתי וביסס את החשיבה העסקית שלי להמשך.

 

 

מה למדתי שם, שלקחתי איתי לחיים האמיתיים?

  1. חשוב להבין מי הם הלקוחות שלנו ומה הם צריכים – לא כולם צריכים ומחפשים רק את היקר ביותר.
  2. תרכזו את המאמץ ב-רווחיות! חיוני שתתמקדו באותו גרעין רווחי ומניב בעסק, במקום שתבזבזו מאמצים על נושאים אחרים.
  3. תתחילו מבסיס פשוט ויציב, ואז תרחיבו את העסק ותגדלו בהדרגה. ברוב המקרים הגדילה האיטית זו שתואמת את הגודל שלכם, תהיה עדיפה פי כמה על השקעות גדולות מראש.

המאמר הזה הוא על פרויקט באוניברסיטה שהציון בו היה חשוב. אבל גם מי שנכשל בו התעודד תוך כמה ימים והתקדם לשלב הבא. בחיים האמיתיים זה לא תמיד ככה, עסקים שלא מתקדמים בצעדים קטנים ובזהירות עלולים לשלם מחיר יקר של אובדן ההשקעה ואיבוד של החלום. חשוב שתאמצו את העקרונות הבסיסיים ששיתפתי במאמר הזה ותתמקדו בשלב ראשון ב: הבנת הלקוחות וצרכיהם, מודל יעיל וחסכוני, ניהול תקציבים וצמיחה הדרגתית – כל אלו הם עקרונות חשובים ורלוונטיים להצלחה בעסקים.

רותה פפיאשווילי

כתבה: רותה פפיאשוילי, מנטורית לפיתוח עסקים, מרצה ומנחת סדנאות מאסטרמיינד מומחית לבניית קשרים. בעלת המותג “בינה שיווקית” ו-תוכנית הרדיו TV ה-“COLLECTIVE”  – מאסטרמיינד עסקי, פאנל העוסק בדילמות עסקיות.

אם אהבת את המאמר – שתפי אותו ברשתות החברתיות

מי קבע שהכי יוקרתי הוא הכי רווחי?

Scroll to Top

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף? השאירי פרטים ונחזור אלייך