STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

״מה הפלאפל שלך?״ מציאת שירות קטן ומוצלח שמציל עסקים

כשהעולם התהפך עלינו, המציאות שלנו הפכה להיות מורכבת והחיים חייבו אותנו לחזור ולתפקד, ולו בשביל השפיות. לי זה לקח קצת יותר משבוע לצאת מההלם. לאסוף את עצמי ולחשוב מה הצעד הבא שלפני.
ואז התקשרו אליי ושאלו: ‘את יכולה להעביר את הסדנה בזום?
אני, בזום? ממש לאאא. תמיד סירבתי, נמנעתי, לדבר למסך זה לא משהו שהיה אופציה מבחינתי. אבל כשאין ברירה אין ברירה, נזכרתי במשפט שאחד המורים שלי חזר ואמר: “כורח הוא אבי ההמצאה”.

כתבה: רותה פפיאשוילי, מנטורית לפיתוח עסקים

רותה בחולצה ירוקה שותה תה


ככה נולד ה׳פלאפל׳ העסקי הראשון…


התבקשתי להתאים את הסדנה לעצמאים בתקופה הנוכחית. הסכמתי כמובן והתיישבתי לעבוד על השינויים במצגת. ההרצאה הראשונה עברה כשאני עם פיק ברכיים של ממש, ולמרות כל התקלות הטכניות חייכתי והמשכתי – אנחנו במלחמה, מה זה כבר משנה?

למפגש הגיעו יותר מעשרים בעלות עסקים. הן לא ידעו מה אפשר לעשות עם העסק שלהן במצב הקיים. “אין לי מושג מה אני יכולה לעשות בתקופה הזאת” אמרה לי מעצבת פנים “מי צריך היום עיצוב פנים?”. לרגע נשאבתי לחוסר האונים שלה אבל מיד התעשתתי ועניתי לה: “בואי נמצא את הפלאפל בעסק שלך”. אני מאוד מחוברת לעולם הקולינרי וכשאני רוצה להסביר משהו אני משתמשת בדימויים מעולם המזון.

היא הסתכלה עליי מבולבלת. חייכתי אליה והסברתי: “בואי נדמה את העסק שלך למסעדת גורמה בתקופה רגילהאנשים יושבים בניחותא, הם יכולים להרשות לעצמם ליהנות מארוחה של כמה מנות, לאורך כמה שעות, הם רגועים ונינוחים ויש להם את התקציב הנדרש. א ב ל בתקופה כזאת של חוסר ודאות, למי יש את הזמן, הסבלנות והתקציב להוציא על ארוחות גורמה? מסכימה איתי?”

היא הסתכלה עליי בקשב רב, ראיתי שהיא לא ממש הצליחה לרדת לסוף דעתי והמשכתי: “אבל לאכול כולם עדיין צריכים, נכון? אז בואי נציע להם את הפלאפל שלך – את אותו השירות הקטן, הנגיש, הזול והמהיר שהם יוכלו עדיין לצרוך ממך גם בתקופה כזאת”.

“ולמה זה חשוב להמשיך למכור משהו בתקופה כזאת? לא עדיף לחכות?” שאלה אותי בעיניים דומעות.
“ממש לא!” לא הסכמתי לוותר לה ועליה, הסברתי לה שחשוב להמשיך, קודם כל בשביל האנרגיה שלנו כבעלות עסק, חשוב שנמשיך להיות בעשייה, בתנועה. בנוסף, לא פחות חשוב לשמור על הנוכחות העסקית שלנו  ולדאוג לזרימה של כסף לעסק. זה חיוני גם לאנרגיה שלנו וגם למזעור הנזקים בהמשך.

לאחר שהיא השתכנעה, חיפשנו יחד את הפלאפל שלה. הצעתי לה לקיים פגישות ייעוץ בתשלום עם לקוחות, כשירות נוסף. ביקשתי ממנה שתכין רשימות ספקים מומלצים לפי רמות מחיר ומרחק, שתגבה על פגישת ייעוץ של שעתיים עם אופציה לליווי מרחוק. זה יאפשר לה להוזיל את העלות, להיחשף להרבה לקוחות שהתרשמו מהנסיון והידע שלה ולשפר את סיכויי חזרתם בעתיד בתקופה טובה יותר. כך נולד שירות חדש שיוכל להיכנס לסל המוצרים והשירותים שלה ולהיות אופציה גם בימים רגועים.

עצה נוספת שהענקתי לה היא: להציע ליווי לעיצוב חללים ספציפיים בבית. הרבה אנשים נאלצים לעבוד בתקופה כזאת מהבית ולא תמיד יש להם חלל מתאים למשרד. בעזרת תכנון נכון וחשיבה יצירתית אפשר ליצור נישה בסלון, לתחום אותה בצורה מעניינת ונעימה לעין ולהעניק תחושה טובה יותר במרחב הקיים גם בתקופה הזאת, בעיקר בתקופה הזאת.

בעלת עסק אחר שעוסקת באימון להרזייה, אמרה לי שאף אחד לא רוכש כרגע את תוכנית הליווי החצי שנתית שלה “זה יקר להם, אין להם ראש להתעסק בזה, להתחייב לתהליך עכשיו קשה להם גם רגשית וגם כלכלית”.
“ומה הפלאפל שלך?” שאלתי.
“אין לי פלאפל” ענתה לי נחרצות
“אין לי את האפשרות להקטין את תהליך הליווי, זה לא יהיה מוצר שלם”.

גם פה לא ויתרתי, העלתי עוד רעיונות וכיווני חשיבה, שקלנו יחד את כל האפשרויות עד שלבסוף שתי הצעות נשמעו לה אפשריות והיא הסכימה לבחון אותן. הראשונה, להתמקד בתקופה שאנחנו עוברים עכשיו – לעשות “אתגר” של שבוע-עשרה ימים בעלות סמלית של עד 100 שקלים, שיעזור ללקוחות פוטנציאליים בהקלה מהלחץ ולמיתון האכילה הרגשית שלהם. והשני, להוזיל את מחיר הליווי ולהקטין אותו לחודשיים-שלושה וליצור תהליך משולב: חלק קבוצתי וחלק אישי. זה יאפשר לה להעניק מחיר נוח יותר באותה רמת רווח שהיתה לה בתהליך הארוך.

היא חשבה קצת, בחרה לקחת את שתי העצות שלי ברצינות ויצאה לדרך. לא הייתה גאה ממני כשהיא התקשרה לספר לי ש- 28 נשים נכנסו לאתגר ומתוכן 8 נרשמו לתהליך הקצר. דיברתי איתה לאחרונה. היא ממשיכה להציע את כל השירותים הקודמים ומפתחת עוד.
אני את שלי עשיתי 😊 

סיפור נוסף שהצליח לרגש אותי היה על בעלת עסק לסדנאות סריגה שביום אחד כל הסדנאות שלה בוטלו. “מי יגיע עכשיו לעסוק בדבר כל כך לא חשוב?” שאלה אותי.
“מה יש בסריגה עבורך?” שאלתי. “זה מרגיע אותי” היא ענתה. מיד הבנתי שהיא צריכה לשנות את המסר ולהנגיש את השירות שלה כשירות תרפויטי ומרגיע.

בשלב הראשון היא התנגדה לרעיון, אך כעבור מספר ימים התחילה לבנות את הקונספט ולדבר על הסריגה כפעולה מרגיעה: “משהו בחזרתיות הזאת מאפשר רגע לעצור ולנשום טוב יותר” היא אמרה לי. ואז הקליטה סרטונים וארזה מוצר מדהים. גם לה, אגב, זה ממשיך לעבוד.
היום, היא מוכרת שני שירותים שונים, ממוקדים וקטנים. השירותים פונים לקהלים שונים עם צרכים שונים, ואני מאושרת לראות את התהליך וההתפתחות.

 

 

 

פתרון הקסם שלי


בטח תשאלו: “ומה עם העסק שלך?” ואתם צודקים. גם את עצמי שאלתי את אותה השאלה בדיוק: ״מה הפלאפל שלי?״
כדי לענות על השאלה הכנתי טבלה – בצד אחד רשמתי את כל מה שאני יודעת לעשות ובעמודה שממול את כל מה שאני אוהבת לעשות והתחלתי לשרטט את הגבולות ואת האילוצים הקיימים אצל הלקוחות הפוטנציאליים שלי.
החלטתי לחזור לבסיס, לנסות לפשט את התהליך ולחשוב על דרכים לייצר הכנסה מיידית ולבסס את העסק שלי.
זה היה כמו זריקת אנרגיה חדשה. פיתחתי שירות קטן, שירות פשוט אבל לא פחות איכותי ממה שחלמתי עליו. השירות הזה היה כל כך קטן שחששתי שזה לא ישתלם. אבל התהליך היה מהיר ולא דרש ממני הרבה השקעה. החלטתי לנסות, מה היה לי כבר להפסיד?

עצם העשייה, המשובים החיוביים והאינטראקציה עם הלקוחות הרימו לי את האנרגיות והחזירו לי את החיוך על הפנים. הבנתי שיש לי יכולת להעניק מהידע שלי גם בקבוצה ולפעמים הקבוצה עצמה תוכל לתרום ולהעשיר את החברים שבה. לצד זה, היה לי ברור שפגישה אישית אחת היא חובה כדי שאוכל לדייק ולמקד כל עסק בצורה אישית.


השירות החדש הפך להיות חבל ההצלה שלי 

בניתי חבילת שירות אסטרטגית בשם “מה הפלאפל שלך?”. החבילה כוללת שישה מפגשים: ארבעה בזום קבוצתי, אחד קבוצתי בפורמט מאסטרמיינד ועוד פגישה אישית איתי. פגישה שבה סוגרים את הקצוות ויוצאים לדרך.
סיפרתי על החבילה המוזלת ללקוחות ולעוקבים. ראיתי התעניינות גדולה ושמעתי את המשפט ‘איזה כיף שאני יכולה להרשות לעצמי לעבור איתך תהליך גם בתקופה כל כך לחוצה כלכלית.
ההכנסה הקבועה הייתה קטנה, אבל יציבה והיא זו שאפשרה לי להמשיך לפתח את החזון הגדול שלי בנחת ובביטחון כלכלי.
הפחד הכי גדול שלי, שאני אאלץ לסגור את העסק בגלל לחצים כלכליים, פשוט התפוגג.
השירות הקטן הזה הפך להיות חבל ההצלה של העסק שלי, הדרך שלי להתחבר ללקוחות ולהגדיל את מעגל ההיכרויות העסקיים שלי.
הפשטות שבה יכולתי להעניק שירות ליותר אנשים היא זו שיצרה את הבסיס הכלכלי והרגשי של העסק שלי. הפסקתי להיות לחוצה, מפוחדת וחולמנית, והפכתי להיות בעלת עסק פעיל, עסק מרוויח שמסייע לאחרים לגדול.
הבנתי שהיכולת הגדולה ביותר שבורכתי בה היא לראות את האפשרי בתוך כל הקשיים.

במשך כל חיי פירנסתי את עצמי לבד. את העסק הזה וגם את קודמיו בניתי בעשר אצבעות. והשינוי הקטן-גדול הזה עזר לי להישאר האישה שאני רוצה להיות: אישה שמאמינה בעצמה, ולא מוותרת על החלומות שלה. אישה עם עסק יציב שמאפשר לה להתקדם – מדרגה אחר מדרגה. אישה שממשיכה להגשים את עצמה מתוך עשייה.
כשאני מצליחה לעזור לבעלת עסק להציל את העסק מסגירה והפסדים, זה גורם לי לאושר גדול. אני לא מוצאת את המילים כדי להעביר את תחושת התעלות הרוח וההגשמה שאני חווה. אני בטוחה שזה קורה לכל אחת שנמצאת במקום המדויק שלה.

 

 

המפתח לבטחון עסקי והגשמה עצמית

השירות הבסיסי הזה לימד אותי שלפעמים, העשייה הקטנה ביותר היא זו שעוזרת לנו להגשים את הדברים הגדולים באמת. ושלמרות שחשבתי שהוא יהיה רק תוספת זניחה, הוא הפך להיות המפתח לביטחון עסקי והגשמה עצמית.
מאז, המסקנה העיקרית שלי כמנטורית לפיתוח עסקים היא שעסקים זקוקים למוצר או שירות קטן וקל שיעניק להם זרם הכנסה יציב. תזרים מזומנים שבעזרתו אפשר יהיה להתקדם לבניית שירותים ומוצרים גדולים יותר. זה ממש לא משנה אם זה מנוי חודשי קטן, מוצר מצומצם או שירות בודד, מדובר באספקה תזרימית ואנרגטית לעסק.
כשאנחנו נותנים לחזון הגדול והרחוק להיות זה שמוביל את האסטרטגיה שלנו, הפחדים והחששות משתלטים עלינו וזה מה שמוביל לכישלון. השירות הקטן שבניתי הוכיח לי ש- מתוך הדברים הכי פשוטים נובעים ההצלחות הגדולות ביותר. זה מה שעזר לי לשרוד את הצמיחה העסקית, ובסופו של דבר לפרוח.

 

ככה תמצאי את שירות ״הפלאפל״ בעסק שלך: 


צרי טבלה עם 2 עמודות ותרשמי לעצמך את כל הדברים שאת יודעת לעשות (מעבר למה שאת רגילה במוצר או בשירות הקיים היום), בעמודה ממול תרשמי את כל הצרכים של הלקוחות שלך וחפשי נקודות ממשק. יש סיכוי גדול
שתגלי דברים שעוד לא חשבת עליהם ושם טמון הרעיון העסקי הבא.

תאפשרי לעצמך לצאת מתוך ההרגל ולחשוב על פתרונות לא שגרתיים, ההמלצה החמה שלי היא לעשות את זה במעגל חשיבה עם עוד כמה אנשים. ולבקש מהם להגיד לך מה הם היו רוצים לקבל מעבר למה  שהם מקבלים מהשירות שלך היום.

דברי עם לקוחות מהעבר ו ונסי לקבל מהם תשובות לגבי החבילה הקטנה שאת בונה, מה הם היו שמחים לקבל, מה היו רוצים להוסיף? חשוב שתבקשי מהם משוב אמיתי. תתפלאי לגלות כמה מידע חשוב תקבלי, מידע שיעזור לך לצמוח ולגדול. אני יודעת שזו משימה לא פשוטה, אבל כשמרגישים את השריר זה אומר שהוא עובד, לא?

תתחילי, תעשי, תנסי, מה כבר יכול לקרות? אני בטוחה שגם אם זה לא יעבוד תקבלי ערך נהדר, למידה ותסיקי מסקנות. לא קיימת חברה מתפתחת שלא עוברת את השלב של בדיקת ההיתכנות, תגדירי לך תקופת ניסיון ותתחילי.

 

זכרי, שינוי וגמישות הם כלים חשובים להצלחה. חשוב להיפתח לאפשרויות נוספות ולנסות דברים חשובים, היכולת שלנו כבעלות עסקים להתאים את השירותים והמוצרים שלנו למציאות הקיימת היא קריטית להישרדות וצמיחה של העסק.

מה שגיליתי בעסק שלי וגם בעסקים אחרים הוא ש: מוצרים ושירותים קטנים יכולים להיות רווחיים לא פחות ממוצרים גדולים ויוקרתיים, ואולי אפילו יותר.

רותה פפיאשווילי

כתבה: רותה פפיאשוילי, מנטורית לפיתוח עסקים, מרצה ומנחת סדנאות מאסטרמיינד מומחית לבניית קשרים. בעלת המותג “בינה שיווקית” ו-תוכנית הרדיו TV ה-“COLLECTIVE”  – מאסטרמיינד עסקי, פאנל העוסק בדילמות עסקיות.

אם אהבת את המאמר – שתפי אותו ברשתות החברתיות

״מה הפלאפל שלך?״ מציאת שירות קטן ומוצלח שמציל עסקים

Scroll to Top

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף? השאירי פרטים ונחזור אלייך