STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

יהודית מונטיפיורי: סיפורה של אשת עסקים, חלוצה ופילנתרופית פורצת דרך

ליידי יהודית מונטיפיורי – הייתה אשת עסקים מצליחה, חלוצה ופילנתרופית שהשפיעה רבות על התפתחות ארץ ישראל ועל חיי נשים יהודיות רבות. במשך שנות נישואיה לשר משה מונטיפיורי יהודית הייתה שותפה מלאה למסעותיו ותרומותיו המשמעותיות שהחזיקו את היישוב היהודי בארץ ישראל של הנדיב.

מסופר כי אימותינו שרה ורחל התפללו במשך שנים לפרי בטן ונפקדו בראש השנה – א׳ בתשרי. מאז ועד היום נשים שלא זכו לפרי בטן הושפעו מהתמדתן של האימהות שלא ויתרו עד שנושעו. יהודית מונטיפיורי לא זכתה לפרי בטן ונפטרה בא׳ בתשרי תרכ״ב. במשך כל חייה נפשה של יהודית הייתה קשורה ברחל אמנו ועל שני הקברים שלה ושל בעלה (באנגליה) בנו מבנה הדומה לקבר רחל.

יהודית מונטיפיורי 1841

ילדותה ונישואיה

יהודית נולדה באנגליה (20 בפברואר 178424 בספטמבר 1862)  בת שניה ליהושע ולידיה ברנט כהן. אביה הגר מהולנד לאנגליה ועשה חיל בעסקיו ומשפחת ברנט כהן הייתה אחת המשפחות העשירות באנגליה משפחה אשכנזית מקפידה על קלה כבחמורה.
בהיותה נערה בעוד אחיותיה מתביישות מפני קצין אנגלי שראה אותן יושבות על הארץ ביום תשעה באב ענתה בגאווה יהודית, שמתאבלות הן על כך שלא הצלחנו לשמור שבית המקדש לא יחרב. וגבורת הלוחמים תהיה למופת לנו ולדורות הבאים למסור את הנפש בעד ארצנו שהיא לנו לבית.

דיוקן של משה מונטיפיורי משנת 1881
דיוקן של משה מונטיפיורי משנת 1881

משה מונטיפיורי, היה קצין מצטיין בצבא שעשה חיל בעולם העסקים. שמו הטוב כאיש הגון הגיע לאוזניה של משפחת ברנט כהן שרצו לשדך אותו עם בתם יהודית.
השידוך של משה ויהודית עורר סערה בקהילה היהודית ויצר קשיים לבני הזוג כי הוא פרץ את המחסום העדתי שהיה נהוג באותם הימים – משה בא ממשפחה ספרדית ממוצא איטלקי ויהודית בת למשפחה אשכנזית מיוחסת. אותו שידוך יצר תקדים לזוגות אחרים ובני הזוג מונטיפיורי תמכו בהם ואף העניק להם נדוניה.

פעילותה הפילנתרופית

כשבני הזוג צברו הון רב, הוא באמצעות עסקיו והיא כיורשת הון מבית אביה, הם יצאו ביחד למסעות למען הקהילות היהודיות. באחד משבעת מסעותיהם לארץ ישראל, משה חגג ליהודית יום הולדת ברוב פאר והדר וכאות הערכה לאשתו ובהשפעתה כתב ביומנו: “היום הזה תחל תקופה חדשה בחיי… אני מקבל עלי להתפלל בציבור בביהכ”נ, מלבד בשבתות ובמועדים, גם בכל יום ב’ וה’ בשבוע”. בנוסף, הוא קבע עיתים לתורה ולמד עברית ביחד עם יהודית.
יהודית ביקרה בארץ ישראל חמש פעמים. בעת ביקורה בארצות השונות היא כתבה יומן מסע. הטיול שעשתה בארץ מצפון לדרום היא מתארת ביומנה כיצד חשה היא את פסוקי התנ”ך קמים לתחיה והיא רואה את אבותינו מתהלכים מול עיניה. ועל יופיה של הארץ כפי שמעידה התורה מהגלעד דרך צפת, שכם, ירושלים, בית לחם וקברי האבות בחברון.

ליידי יהודית מונטיפיורי, דיוקן
עיבוד לציור של יהודית מונטיפיורי, אשת משה מונטיפיורי

מונטיפיורי נהגה ללמוד עברית כל ערב עם בעלה משה, והקפידה לדבר בעברית על אף שחייתה באנגליה. יהודית הייתה שותפה מלאה למסעותיו ותרומותיו של משה מונטיפיורי. היא  לא רק עומדת מאחורי התרומות המשמעותיות שהחזיקו את היישוב היהודי בארץ ישראל, אלא פעלה גם לקידום החיים היהודיים בכל מקום ואף נרתמה למשימות של דיפלומטיה. 

יהודית ביקרה בארץ ישראל חמש פעמים. בביקורם הראשון בארץ ישראל, הלכה יהודית לבקר בקבר רחל. הנדבנית חשוכת הילדים חשה קשר גורל עם רחל אמנו. בביקורה השני היא ביקשה הערכה כמה יעלה שיפוץ הקבר והזוג השקיע רבות בשיפוץ הקבר ואף נכתב לכבודם שיר הלל על בניית הכיפה. לאחר פטירתה, משה תרם פעם נוספת לשיפוץ המבנה, לאחר שחולל.

ביוזמתה הוקם בית החולים הראשון בירושליםביקור חולים“. היא אף ביקרה בדמשק (על רקע עלילת דמשק) ובמצרים וכתבה יומן מסע בעת ביקורה בארצות השונות.

קרן הבר במאמר:  יהודית מונטיפיורי תלמד אתכם איך מבשלת ליידי יהודייה שפורסם במגזין ״הספרנים״ של הספריה הלאומית מספרת על עותק שנמצא בספרייה הלאומית של ספר בישול וכלכלת הבית היהודי שיצא בשנת 1846 בלונדון והוא נקרא: “המדריך היהודי: מידע שימושי לבישול יהודי ומודרני”. היסטוריונים משייכים את ספר הבישול ליהודית מונטיפיורי למרות ששמה לא צויין במפורש. על הכריכה שלו כתוב: ״ערוך על ידי ליידי״ אך למרות שהיו עוד נשים יהודיות שנקראו ׳ליידי׳ באנגליה בתקופה זאת, תוכן הספר מעיד על אורח חייה של העורכת שלו: יהודיה השומרת על כל כללי הכשרות ואישה שטיילה ברחבי העולם – עובדות המתאימות לאורח החיים של הגב׳ יהודית מונטיפיורי. 

המדריך היהודי: מידע שימושי לבישול יהודי ומודרני
כריכה של ספר בישול המיוחס ליהודית מונטיפיורי

 

המורשת של יהודית

בחודש אלול תרכ”ב חלתה יהודית ובליל ראש השנה תרכ”ג השיבה את נשמתה לבוראה. לאחר מותה כתב משה מונטיפיורי: “כל מה שהשגתי היה בזכותה של רעייתי הבלתי נשכחת שהתלהבותה לכל דבר נאצל ואדיקותה הם שחיזקו אותי בכל דרכי”.

קבר הזוג מונטיפיורי באנגליה
מבנה הקבר של משה ויהודית מונטיפיורי הבנוי כהעתק לקבר רחל בשטח בית הכנסת מונטיפיורי רמסגייט, קנט, אנגליה.

יהודית נקברה במבנה שבשטח בית הכנסת מונטיפיורי באנגליה. היא כוסתה בעפר מארץ ישראל ועל מצבתה הוקם ציון כדוגמתה ציון קבר רחל אמנו.
על שמה נקראו שדרות יהודית וגשר יהודית (*) במרכז שכונת מונטיפיורי בתל אביב. השכונה נבנתה על אדמות פרדס שרכש משה מונטיפיורי בשנת 1855. לאחר מותו נמסרו השטחים לידי חברת כל ישראל חברים, שמסרה אותו לטיפולה של הנהלת בית הספר מקוה ישראל.

שכונת מונטיפיורי, שדרות יהודית
שדרות יהודית בשכונת מונטיפיורי בתל-אביב יפו

בשנת 1922 הפרדס נעקר ושטחו חולק ונמכר כמגרשים. במהלך שנות השלושים של המאה העשרים הגיעו לשכונה עולים כחלק מגל עלייה גדול מלוב שהקימו ובנו את השכונה.

הערת העורכת:
(*)
גשר יהודית נקרא על שם יהודית מונטיפיורי ז״ל. הנצחתה הסתכמה בשדרות יהודית בשכונת מונטיפיורי, ובגשר המדובר. בשנת 2022 הוחלט לשנות את שמו של הגשר לגשר על-שם יצחק נבון.

תמונת נושא של קבוצת הווצאפ: מאירים את היום שהיה

מאמר באדיבות יאיר קליין מחבר הפינה: ״מאירים את היום שהיה״
הקישור להתחברות לקבוצה בווצאפ: https://did.li/Brighten-up-the-day

אהבתם את הכתבה? שתפו עכשיו ברשתות החברתיות

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף,
או שאת מכירה אישה עם סיפור שווה?

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך

Scroll to Top

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף? השאירי פרטים ונחזור אלייך