STAMPA
מגזין ישראלי לנשים מעוררות השראה
לוגו סטמפה

נקודה למחשבה: מי באמת מושך לך בחוטים? האם את שולטת בעצמך ובחיים שלך?

היי! עצרת פעם לחשוב מי באמת מנהל את העניינים? כן, כן, את – האישה החכמה והמופלאה שאת. האם אלו באמת רצונותיך, מחשבותיך ורגשותיך שמובילים אותך? או שמא כוחות נסתרים, כמו קוסם מיומן, מושכים בחוטים מאחורי הקלעים?
האמת היא שאנחנו נוטות לחשוב שאנחנו שולטות בגורלנו, אבל המציאות קצת יותר מורכבת. ישנם שחקנים רבים, גלויים וסמויים, שמשפיעים עמוקות על חיינו.

כתבה: לילי ניסים, מאמנת רגשית לחיזוק החוסן הפנימי

במסע מרתק זה, נכנס יחד אל תוך המסתורין של המודע והתת-מודע. נגלה את שחקני החיים המרתקים הללו, נחקור איך הם משפיעים על המחשבות, הרגשות, ההתנהגות ואפילו על הגורל שלך.
הבנת שחקני החיים היא כמו מפתח קסום שיפתח לך דלתות חדשות. באמצעות מודעות, חקירה, אחריות, קשרים חיוביים ותרגול מודעות, תוכלי להשתחרר מהשפעות שליליות ולעצב חיים משמעותיים, מספקים ומאושרים יותר.
אז מוכנה לצאת למסע? בואי נגלה יחד – מי הם השחקנים השולטים בחייך?

השחקנים המודעים

השחקנים המודעים אלו הם: המחשבות, הרגשות, המניעים וההתנהגויות שלך, שבהם את יכולה לשלוט במידה מסוימת. למרות כוחם העצום, הם מהווים רק 5% מההשפעה על חייך.
מחשבות – הם זרם בלתי פוסק של רעיונות, תמונות, זכרונות ודמיונות. מחשבות אלה יכולות להיות חיוביות או שליליות, מקדמות או מדכאות.
רגשות – הן תגובה פיזיולוגיות ופסיכולוגיות למחשבות, אירועים וחוויות. רגשות משפיעים עמוקות על התנהגותך, יחסים ובריאותך.
מניעים – הכוחות המניעים אותך לפעולה. מניעים יכולים להיות צרכים בסיסיים, רצונות אישיים, ערכים או אמונות.
התנהגויות – התנהגויות הן תוצאה של אינטראקציה בין מחשבות, רגשות, מניעים וסביבה.

השחקנים הלא מודעים:

חלק זה, מהווה 95% והשפעתם על חייך, פועל מאחורי הקלעים ומשפיע עמוקות על כל היבט בחיינו מבלי שנהיה מודעים לכך. הוא כולל זיכרונות, אמונות ודפוסים עמוקים, שנקבעו לאורך חייך, ומהווים את הבסיס לפחדים, אמונות מגבילות והתנהגויות אוטומטיות.
זיכרונות: תמונות, תחושות, רגשות ומחשבות הקשורים לעברך. זיכרונות יכולים להיות מודעים או לא מודעים, ולהשפיע עמוקות על התנהגותך והרגשות שלך. לדוגמא – המקור של מרבית הפחדים נמצא בתת המודע. אירוע טראומתי שחווינו בעבר ונצרב בתת המודע שלנו גורם לנו להימנע מדברים דומים בעתיד. והדוגמא מתאימה גם למצב הפוך, אירוע חיובי יגרום לך להגיב באופן חיובי במקרים דומים גם בעתיד.
אמונות: תפיסות יסודיות לגבי עצמך, העולם והאנשים סביבך. אמונות אלה יכולות להיות חיוביות או שליליות, מקדמות או מדכאות, והן משפיעות על כל היבט בחייך. כל המשפטים הצרובים בתוכנו כמו: ׳אני לא מספיק טובה׳, ׳אני לא אהובה׳, ׳אני אף פעם לא אצליח׳ וכו’. משפטים כאלה ששמעת בעבר על ידי אנשים קרובים שדעתם נחשבת בעינייך ושתת המודע אימץ אותן כנכונות, הם מלווים אותך כל החיים ומונעים ממך להעיז לעשות דברים דומים ובעצם מונעים ממך לחיות חיים מלאי הגשמה.
דפוסים: דרכים אוטומטיות של חשיבה, התנהגות ותגובה למצבים שונים. דפוסים אלה נקבעים בילדות וניתן לשנות אותם באמצעות מודעות, עבודה עצמית וטיפול כמו אימון מנטלי, מדיטציה, דמיון מודרך ועוד.

השחקנים החיצוניים:

״אפשר להוציא את הילדה מהעיר, אבל אי אפשר להוציא את העיר מהילדה״ – המשפט הידוע הזה מדבר על כך שאת המהות של האדם קובעים המקום שבו הוא נולד, ואנשים שאיתם הוא גדל. משפחה, חברים, סביבת עבודה, מנהיגים וחברה. הסביבה הפיזית, החברתית והתרבותית משפיעה עלייך באופן ישיר או עקיף, מעצבים את האמונות, הערכים והתפיסות שלך, ואפילו את הגורל שלך.
משפחת המוצא שלך משפיעה עמוקות על הערכים, האמונות ודפוסי ההתנהגות שלך והחברים שלך משפיעים על תפיסת החיים, ההתנהגות ואפילו על הבחירות שתבחרי לעשות בחיים שלך. אבל, המשוואה שלפיה כתובת ילדותך תקבע את העתיד וסיכויי ההצלחה הכלכלית-חברתית שלך כבוגרת, לא חייבת להתקיים בחיים שלך, יש דרכים רבות להימנע מה׳גורל׳ שהשחקנים החיצוניים בחייך מכתיבים לך.

הקשר בין השחקנים:

כל שחקני החיים קשורים זה בזה ומשפיעים זה על זה. המודעות שלך מושפעת מהתת-מודע, ההתנהגות שלך מושפעת מהשחקנים החיצוניים, וכל אלה יחדיו משפיעים על איכות חייך.
שחקני החיים אינם סטטיים, אלא משתנים באופן מתמיד. זיכרונות חדשים נוצרים, אמונות חדשות מתפתחות ודפוסי התנהגות חדשים נקבעים. השחקנים החיצוניים גם משתנים כל הזמן, כאשר את פוגשת אנשים חדשים, עוברת למקומות חדשים וחווה אירועים חדשים.
הבנת הקשר בין שחקני החיים היא המפתח לשליטה בחייך. על ידי מודעות לתהליכים הפנימיים שלך ולגורמים החיצוניים המשפיעים עלייך, את יכולה לקחת אחריות על המחשבות, הרגשות וההתנהגות שלך.
המודעות היא כלי רב עוצמה המאפשר לך לחקור את התת-מודע, לזהות דפוסים מגבילים ולשנותם. טכניקות כמו מדיטציה, דמיון מודרך ועבודה עצמית יכולות לעזור לך להגביר את המודעות שלך ולשפר את היכולת שלך לשלוט בחייך.
שחקני החיים אינם אויבים, אלא כוחות שיכולים לעזור לך לצמוח ולהתפתח. על ידי הבנתם, ניהולם ושימוש נכון בהם, את יכולה ליצור חיים משמעותיים, מספקים ומאושרים יותר.

טיפים לשליטה בחייך:

  • היי מודעת: שימי לב למחשבות, רגשות והתנהגויות.
  • חקרי את עברך: הביני כיצד חוויות ילדות ואמונות מגבילות משפיעות עלייך.
  • קחי אחריות: אל תתני לאחרים או לנסיבות לשלוט בך.
  • הקיפי את עצמך באנשים חיוביים: תמיכה חברתית חשובה לבריאות הנפש.
  • תרגלי מודעות: טיפולי מדיטציה, דמיון מודרך ועוד יוכלו לעזור לך לחקור את עומק התת-מודע.
  • תני בחזרה: מעורבות בקהילה מחזקת את תחושת השייכות והערך העצמי.
  • היו סבלנית: שינוי לוקח זמן ומאמץ. אל תתייאשי אם לא תראי תוצאות מיידיות.
  • חפשי עזרה מקצועית: אם את מתקשה להתמודד עם שחקני החיים לבד, פני לפסיכולוג או מטפל אחר.

הכתבה תורמת לדעתך? עזרו לנו להפיץ אותה ברשתות החברתיות

סיכום המסע אל תוך המסתורין של חייך

המסע הזה אינו מסתיים כאן. הוא רק התחלה של דרך חדשה, בה את נוטלת את ההגה ומעצבת את חייך בצורה שתביא לך אושר, סיפוק והגשמה עצמית. מעכשיו החיים שלך כבר לא יהיו אותו הדבר, כי עכשיו את מכירה את שחקני החיים שמשפיעים עלייך, את כבר יודעת ש-המודע, התת-מודע והשחקנים החיצוניים אינם אויבים, אלא כוחות שיכולים לעזור לך לצמוח ולהתפתח, לכן את יכולה להתחיל במסע לעבר חיים איכותיים ומלאי משמעות.

הבנת שחקני החיים
– המודע, התת-מודע והשחקנים החיצוניים – היא המפתח הקסם לשליטה בחייך –  על ידי חקירה, אחריות, קשרים חיוביים ותרגול מודעות, את יכולה להשתחרר מהשפעות שליליות ולעשות דברים שחלמת לעשות, להיות עם ביטחון עצמי ובכלל, לחיות חיים טובים יותר.

פיתוח מודעות למחשבות, לרגשות ולהתנהגויות שלך יאפשר לך לקחת יותר אחריות על החיים שלך. דרך חקירה של העבר, האמונות המגבילות שלך ודפוסי ההתנהגות שלך, את יכולה לזהות את הגורמים וההשפעות השליליות שלהם על חייך ולשחרר את עצמך מהם.

קשרים חיוביים עם אנשים שתומכים בך ומעודדים אותך הם כמו מצפן שמכוון אותך בדרך הנכונה. ותרגול מודעות, באמצעות טכניקות כמו מדיטציה ודמיון מודרך, מאפשר לך לצלול אל תוך עומק התת-מודע ולשנות דפוסים מגבילים.

זכרי, אהובה, את לא לבד. שחקני החיים תמיד יהיו שם, אבל עכשיו יש לך את הכלים להבין ולהשפיע עליהם. לכי קדימה באומץ, באהבה ובאמונה בעצמך. עתיד מופלא מחכה לך!

הערה חשובה: המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

לעוד תכנים של לילי ניסים המשיכי לעקוב גם
באינסטגרם   בפייסבוק   ובאתר

כתוב את הכותרת כאן

יש לך סיפור מעניין שאת רוצה לשתף,
או שאת מכירה אישה עם סיפור שווה?

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך

הדוא"ל שלנו

stampa-mag@gmail.com

Scroll to Top